miejsca

Kościół Piotra i Pawła 23.09

Kościół śś. Piotra i Pawła

Kościół Piotra i Pawła 23.09

W poszukiwaniu artystycznej duszy miasta o ponad tysiącletniej historii, warto wybrać się do Kościoła św. św. Piotra i Pawła – perły architektury barokowej w Polsce. Jego górująca nad otoczeniem fasada, wykonana z dolomitu uzasadnia przydomek Krakowa: „Drugi Rzym”. Budowla, wzorowana na Rzymskim kościele Il Gesu, jest jedną z pierwszych barokowych w Polsce. Kościół powstał w latach 1597-1619, a pracami kierowali wybitni architekci: G.M Bernardoni oraz królewski J. Trevano. Wejście strzeżone przez wapienne figury 12 apostołów, prowadzi do obszernego wnętrza gdzie barokowa architektura daje odczucie wielkości i majestatu. Uzupełnieniem dla teatru świateł i cieni jest muzyka, która rozbrzmiewa za sprawą zabytkowych XVIII-wiecznych organów oraz koncertów kameralnej Orkiestry Miasta Krakowa. Dopiero wtedy architektura poprzez grube mury i zamkniętą przestrzeń przemawia swoim ukrytym pięknem – akustyką, w której muzyka nabiera kształtu.

Restauracja Tradycyja

Restauracja Tradycyja

Restauracja Tradycyja

Restauracja Tradycyja znajduje się w murach zabytkowej Kamienicy Pinocińskiej, której nazwa wywodzi się od jednego z jej najznamienitszych właścicieli – pochodzącego z Włoch Hieronima Pinocciego. Jego wkład w polską tradycję i kulturę stał się dla inspiracją do połączenia dwóch nurtów sztuki gotowania. Smaki kuchni staropolskiej idealnie komponują się tu z tradycjami Italii. Polsko-włoski profil Tradycyji to hołd oddany historii tego miejsca, jednak restauracja powstała przede wszystkim z miłości i szacunku dla rodzimej kultury i tradycyjnej kuchni. Szczególną okazją aby poznać te specjały są odbywające się w Piwnicach Krakowskie Wieczory Folklorystyczne, które dzięki muzyce, tańcom, barwnym strojom ludowym sprawią, że wszystko smakować będzie jeszcze lepiej.

Restaurant Wierzynek (3)

Legendarny Wierzynek

Restaurant Wierzynek (3)

Wierzynek zasłynął jako najstarsza w Polsce restauracja, kontynuująca staropolskie tradycje ucztowania. Znany jest także z wyjątkowych, autentycznych wnętrz oraz wyśmienitej kuchni. Dzięki dbałości o oryginalne historyczne wnętrza, możemy współcześnie pochwalić się niepowtarzalnym wystrojem – każda z sal wyróżnia się wspaniałymi dziełami sztuki oraz zabytkowym entourage. Podziwiać można między innymi stare zbroje rycerskie, wahadłowe zegary, piece kaflowe oraz obrazy Tomasza Sętowskiego. Okna restauracji, umiejscowionej na największym średniowiecznym rynku Europy, spoglądają na pełne uroku życie Krakowa – gwarne uliczki, zabytkowy Kościół Mariacki i Sukiennice.

Od lat zachwyca także menu Restauracji Wierzynek – staropolska kuchnia dworska niezmiennie konfrontowana jest z kunsztem naszych szefów kuchni, którzy nie ustają w poszukiwaniach inspiracji pośród kuchni świata. Podczas wizyty w Mieście Królów nie można ominąć tego magicznego miejsca! Nasza sława sięga legendarnej uczty, wyprawionej przez krakowskiego kupca Mikołaja Wierzynka dla władców ówczesnej Europy w 1364 roku. Dziś w dalszym ciągu każdy Gość traktowany jest przez nas w iście królewski sposób. Z honorami przyjmowaliśmy wielkich Gości – laureatów nagrody Nobla, prezydentów i rodziny królewskie, wielkie postaci ze świata polityki, kultury i sztuki.

SONY DSC

Stara Synagoga

SONY DSC

Synagoga Stara jest pierwszą jaką wybudowali żydzi, którzy osiedlili się w Kazimierzu w XV wieku, a także najstarszą synagogą zachowaną w Polsce. Jest to budowla późnogotycka, której architekturę pochodzącą z Niemiec i Czech stworzyli żydzi prascy. W XVI wieku włoski architekt Mateo Gucci nadał synagodze, widoczne do dziś, cechy wczesnego renesansu. W wieku XVII synagoga została powiększona o babiniec i drugą salę modlitewną, które stały się centrum religijnym i administracyjnym żydowskiego Kazimierza. W czasie II Wojny Światowej, wyposażenie synagogi zostało skonfiskowane, a budynek pełnił funkcję magazynu. Po wojnie odnowiono synagogę, gdzie Muzeum Historyczne m. Krakowa wraz z Gminą Żydowską otwarło wystawę prezentującą dzieje i kulturę Żydów. Współcześnie jest to miejsce związane z kulturą i muzyką, szczególnie podczas comiesięcznych koncertów Muzyki Klasycznej i Filmowej i kameralnej Orkiestry Miasta Krakowa.

Kościół Marii Magdaleny

Kościół św. Marii Magdaleny

Kościół Marii Magdaleny

Kościół Świętej Marii Magdaleny we Wrocławiu jest jednym z najstarszych kościołów w Polsce, jego historia sięga XI wieku. Mimo zniszczeń spowodowanych pożarami i wojnami kościół zachował gotycką architekturę z XIV wieku. Jednak najcenniejszą częścią budowli jest bogato zdobiony późnoromański portal zdobiący boczne wejście, około 200 lat starszy niż reszta budynku. Dwie wieże, od czasów II wojny światowej pozbawione wykończenia, górują nad Wrocławiem na wysokości 72 metrów. Pomiędzy nimi znajduje się Most Pokutnic, na którym jak głosi legenda pojawiają się pokutujące dusze zmarłych podróżników. Kościół jest obecnie parafią Kościoła Polskokatolickiego w RP.

SONY DSC

Synagoga Izaaka

SONY DSC

Synagoga Izaaka nosi imię swojego fundatora, bogatego kupca, przewodniczącego Gminy Żydowskiej rabina Izaaka Jakubowicza. Jej budowa rozpoczęła się w 1638 za zgodą króla Zygmunta III Wazy i przy udziale nadwornego architekta Jana Chrzciciela Trevano. Budowa trwała sześć lat i wkrótce stała się najokazalszą i najbogatszą synagogą w mieście. Dopiero okupacja niemiecka i holokaust położyły kres świetności. Wyposażenie i cenne przedmioty zostały skradzione, budowla sprofanowana, a jej ówczesny rabin Maksymilian Redlih rozstrzelany u wrót, po tym jak odmówił spalenia świętych zwojów Tory. Od tamtego momentu budynek był magazynem, pracownią rzeźbiarską a nawet kościołem. Odnowiony w latach 80 został zwrócony prawowitym właścicielom, a w kolejnej dekadzie pełnił funkcję centrum kultury i edukacji. W XXI wieku synagoga jest dzierżawiona przez Chasydów z grupy Chabad Lubavith i dzięki ich staraniom i pomocy artystów wykonujących Koncerty Muzyki Klezmerskiej powoli odzyskuje swój dawny charakter.