Koncert Organowy Cyprian Jagiełło

Koncert Organowy Cyprian Jagiełło

Kościół śś. Piotra i Pawła, dzka 52a, Kraków

Czwartek
14 Września 2017
16:30

Kościół śś. Piotra i Pawła
ul. Grodzka 52a, Kraków

Kościół Piotra i Pawła 23.09

Kościół śś. Piotra i Pawła

W poszukiwaniu artystycznej duszy miasta o ponad tysiącletniej historii, warto wybrać się do Kościoła św. św. Piotra i Pawła – perły architektury barokowej w Polsce. Jego górująca nad otoczeniem fasada, wykonana z dolomitu uzasadnia przydomek Krakowa: „Drugi Rzym”. Budowla, wzorowana na Rzymskim kościele Il Gesu, jest jedną z pierwszych barokowych w Polsce. Kościół powstał w latach 1597-1619, a pracami kierowali wybitni architekci: G.M Bernardoni oraz królewski J. Trevano. Wejście strzeżone przez wapienne figury 12 apostołów, prowadzi do obszernego wnętrza gdzie barokowa architektura daje odczucie wielkości i majestatu. Uzupełnieniem dla teatru świateł i cieni jest muzyka, która rozbrzmiewa za sprawą zabytkowych XVIII-wiecznych organów oraz koncertów kameralnej Orkiestry Miasta Krakowa. Dopiero wtedy architektura poprzez grube mury i zamkniętą przestrzeń przemawia swoim ukrytym pięknem – akustyką, w której muzyka nabiera kształtu.

Jagiełło Cyprian

Cyprian Jagiełło

Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Krakowie w klasie organów prof. Józefa Serafina oraz Uniwersytet Johannesa Gutenberga w Moguncji w ramach studiów podyplomowych – Konzertexamen w klasie koncertowej prof. Gerharda Gnanna. Ponadto w trakcie nauki na uniwersytecie, jeden semestr miał zaszczyt uczyć się pod kierunkiem wykładającego gościnnie prof. Emanuela Le Divellec (Paryż/Berno). Uczestniczył także w wielu kursach wykonawstwa muzyki organowej oraz improwizacji u wybitnych pedagogów z całego świata jak również sesjach naukowych i sympozjach.

 Cyprian Jagiełło Jest laureatem III nagrody międzynarodowego konkursu muzyki organowej W. A. Mozarta „Musik in Kloster Saarn”, II nagrody międzynarodowego konkursu organowego „Orgues sans frontières” w Luksemburgu oraz nagrody Uniwersytetu Johannesa Gutenberga za wybitne osiągnięcia oraz działalność artystyczną.

Od roku 2008 pełni prestiżową funkcję pierwszego organisty kościoła śś. Piotra i Pawła w Krakowie, świątyni będącej obecnie Panteonem Narodowym – miejscem spoczynku wybitnych Polaków jak Ks. Piotr Skarga czy współczesny pisarz Sławomir Mrożek. Oprócz działalności artystycznej Cyprian Jagiełło prowadzi także zajęcia z gry na organach w krakowskich szkołach muzycznych.

Cyprian Jagiełło koncertuje na festiwalach w kraju i za granicą (Niemcy, Luksemburg, Litwa, Włochy, Szwajcaria). W swoim bogatym i uniwersalnym repertuarze posiada utwory z zakresu literatury organowej wszystkich epok i stylów muzycznych. Jest także kompozytorem muzyki organowej oraz improwizatorem, który umiejętnie używa wszelkich środków wyrazu i techniki organowej w swojej muzyce. W dorobku artystycznym ma także nagrania dla radia i telewizji oraz płyty kompaktowe.

program

J.S.Bach (1685-1750)
Toccata d-moll BWV 565

J. Pachelbel (1653-1706)
Partita „Christus, der ist mein Leben”

W.A.Mozart (1756-1791)
Fantazja f-moll KV 594

C. Franck (1822-1890)
Andantino g-moll

Andreas Wilscher (*1955)
Toccata alla Rhumba

Ch.M.Widor
Adagio i Toccata z
V Symfonii f-moll